1.Norite pradėti gaminti briketus?
Visiems norintiems pradėti biokuro briketų gamybą kyla įvairių svarstytinų klausimų. Čia mes pateikiame kai kuriuos dažniausiai užduodamus klausimus apie briketų gamybą.
 
 
2.Kas gali būti briketuojama ?
Biokurui:
a) Visų medienos rūšių pjuvenos.
b) MDF ir faneros šlifavimo dulkės. Labai smulkias (pudra) MDF ir faneros šlifavimo dulkes presuojant su pjuvenomis gaunamas geresnis frakcijos sukibimas.
c) Durpės. Durpės su pjuvenomis, maišant bet kokiu santykiu.
d) Spaliai (linų pluošto perdirbimo atlieka). Spaliai su pjuvenomis.
e) Presuojant ryžių, grikių ir kitų grūdinių kultūrų atliekas geriausias rezultatas gaunamas maišant su pjuvenomis. Rapso atliekos po aliejaus išspaudimo presuojamos tik maišant su pjuvenomis.
f) Smulkinti (iki 3-5mm) šiaudai. Šiaudai su pjuvenomis.
g) Smulkinti medvilnės stiebai, po derliaus nuėmimo.
h) Susmulkintas popierius.
i) Kitos smulkintos biomedžiagos. Pvz.: kavos perdirbimo fabrikų atliekos sumaišytos su pjuvenomis.
j) Tabako fabrikų atliekos.
Kai yra abejonių dėl medžiagų presavimo, klientui pageidaujant ir suderinus su gamintoju, pavyzdžių presavimas iš kliento medžiagų atliekamas nemokamai.
 

3.Kokie reikalavimai žaliavai ?
Drėgmės kiekis žaliavoje neturi viršyti 15 %. Geriausias išorinis briketo vaizdas gaunamas, kai pjuvenų ar kitos biomasės frakcija yra ne >3mm.
 

4.Ar galima panaudoti presą spalvotų metalų apdirbimo atliekų utilizacijai?
Taip. Pagal užsakymą, biokuro briketavimo preso bazėje, galime pagaminti presus spalvotų metalų apdirbimo (tekinimo, gręžimo, frezavimo) atliekų presavimui į kompaktiškus briketus. Aušinimo skysčio utilizavimas–surinkimas preso konstrukcijoje numatytas.
 

5.Ar galima briketuoti skiedrą(chip)?
Ne. Turint skiedrą (sausą) linijoje statomas plaktukinis malūnas, kuris skiedrą permala iki smulkios frakcijos. Turint šlapią skiedrą, geriau permalti prieš džiovinimą, nes smulkią frakciją džiovinti lengviau ir greičiau.
 

6.Turiu sausą žaliavą–pjuvenas, drožles, šlifavimo dulkes, kurios per nutraukimo sistemą transportuojamos į bunkerį. Kas reikalinga norint pradėti gaminti biokuro briketus?
Reikalingas briketavimo presas BP420A, kuris komplektuojamas su pakavimo stalu, ant kurio yra sumontuotas pakavimo stalčius pakavimui po 10kg į polietileninius maišelius ir jų užlydymo prietaisas. Pjuvenų transportavimas į presą vykdomas pagal kliento turimas galimybes, sliekine sraige ar kitokiu būdu. Išorinio padavimo reduktoriaus valdymas numatytas el.schemoje ir pajungiamas iš preso elektros spintos. Padavimo valdymas yra automatizuotas. Presas sumontuotas ant vibroizoliacinių pagalvių ir pastatomas ant lygių grindų atlaikančių 3T.
 
 
7.Koks reikalingas patalpų plotas?
Briketavimo preso užimamas plotas yra 4m². Presas su pakavimo stalu ir briketų kreipiančiosiomis gali būti patalpintas minimalioje 20m² patalpoje.
 
 
8.Kiek reikia aptarnaujančio personalo?
Vienas operatorius gali pakuoti produkciją nuo dviejų dirbančių presų.
 

9.Kaip užtikrinti briketo svorio ir išmatavimų vienodumą?
Operatoriui nustačius briketo svorį ir gabaritą, preso valdymo el.schema užtikrina briketų vienodumą, esant nedideliems frakcijos svyravimams. Operatoriaus darbo vietoje reikalingos svarstyklės briketų svoriui patikrinti. Briketo gabaritas yra 150mmx60mmx40-105mm. Išmatavimai 150x60 nesikeičia. Ilgio ir svorio korekcija galima nuo 40-105mm ir valdoma iš pulto, keičiant sutankinimo (vertikalaus) cilindro slėgį.
 
 
10.Kokie reikalavimai elektros instaliacijai?
Preso variklių suminis galingumas yra 33kW. Pajungimo kabelis 3x16+1. Instaliacinis amperažas - 100A.
 
 
11.Ar gali presas dirbti 24val.?
Gali. Preso hidraulikos alyvos aušinimas yra automatizuotas ir užtikrina preso darbą ištisą parą. Preso valdymo sistema taip pat užtikrina nenutrūkstamą preso darbą 24val. Operatorius atlieka pakavimo ir preso priežiūros darbus (jeigu nenumatyta kitaip).
 

12.Ar gali presas dirbti žiemą neapšildomoje patalpoje?
Gali. Presas gaminamas su hidraulinės alyvos pašildymo automatine sistema. Presas nedirba automatiniam režime, kol alyva nepašildoma kaitinimo elementais iki pliusinės temperatūros. Taip hidrosistema apsaugoma nuo perkrovų.
 
 
13.Ar gali presas dirbti tropiniuose kraštuose?
Gali. Darbui šalyse kuriose vyrauja aukšta pliusinė temperatūra, presas gaminamas su dvigubai galingesne aušinimo sistema. Tokia aušinimo sistema montuojama eksportui į Pietryčių Azijos šalis.
 

14.Ar nėra per brangu gaminti briketus su žaliavos džiovinimu?
Džiovinimo įranga, kainos atžvilgiu, visoje briketavimo linijoje sudaro didesnę dalį negu preso kaina. Tačiau pats džiovinimo procesas energetiniu atžvilgiu nėra labai brangus, nes šilumos generatoriuje kurui naudojamas tas pats džiovinamas kuras. Priklausomai nuo džiovyklos tipo, džiovyklos gali būti kūrenamos ir gabalinėmis atliekomis ar atraižomis. Energetinis imlumas ir džiovinimo laikas priklauso nuo paduodamos į džiovyklą žaliavos drėgnumo. Dažniausiai naudojamos būgninės džiovyklos.
 
 
15.Ar įmanoma gaminti briketus iš medienos žievės?
Yra žinomos dvi įmonės gaminančios briketus iš žievės Latvijoje ir Rusijoje. Briketų iš žievės kaloringumas yra didesnis negu iš pjuvenų.
 
 
16.Kuo geriau kūrenti briketais ar malkomis?
Briketais galima kūrenti įvairias pakuras, židinius. Geriausias efektyvumas pasiekiamas katiluose kur degimas vyksta dujų generacijos (pirolizės) principu. Kuo geriau, galima spręsti iš kaloringumo: Malkos - 2100-2200kkal/kg. Briketai - 4200–4500kkal/kg.
 

17.Koks briketų iš įvairių medžiagų kaloringumas?
Briketas Koloringumas Peleningumas
Pjuvenų, mediena įvairi ≥4200-4500Kkal/kg 0,5%
Durpės ≥4600Kkal/kg 4,4%
Spalių 80%-Pjuvenų 20% ≥4200Kkal/kg 5%
Šiaudai-Pjuvenos ≥4200Kkal/kg 5%
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
18.Koks kiekis supiltinių pjuvenų (bioatliekų) reikalingas pagaminti 1T briketų?
Biomedžiaga Supiltinio m³ svoris kg Reikalinga m³
Ąžuolas 220 4,55
Pušis 125 8
Ryžių lukštai 125 8
Elevatorių atliekos 150 6,67
Grikių lukštai 160 6,25
Saulėgražų lukštai 100 10
Malti saulėgražų lukštai 260 3,85
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kiekiai nurodomi kai biomedžiagų drėgnumas 14%. Duomenys labai preliminarūs, kadangi supiltinio kubo svoris labai priklauso nuo atliekų frakcijos ir drėgmės. Kuo smulkesnė frakcija, tuo didesnis svoris. Drėgmė išgarinama atliekant džiovinimą. Pagaminti vienai tonai briketų gali reikėti nuo 5 iki 10 m³ supiltinių atliekų.
 
 
19.Ar reikalingi priedai presuojant pjuvenas?
Ne. Presuojant dideliu slėgiu išsiskiria ligninas. Jokie kiti priedai nededami – gaunamas ekologiškai švarus biokuras.
 
 
20.Ar reikalingas kaitinimas ir aušinimas presavimo cikle?
Ne. Kadangi briketai po suspaudimo išlieka gana žemos temperatūros (apie 40ºC), jie iš karto transportuojami šliaužikliais ant pakavimo stalo, ir pakuojami į polietileninius maišelius, užlydomi, dedami ant transportavimo padėklo.
 
 
21.Preso atsipirkimo laikas?
Mūsų skaičiavimais, dirbant 3 pamainomis, preso atsipirkimo laikas gali būti 6-7mėnėsiai.