Briketavimas

1. Briketavimas

Briketavimas – procesas kurio metu birios atliekos yra paverčiamos į standžią būseną. Sąvoka kilusi nuo prancūziško žodžio „brique“ – plyta. Dažniausiai briketavimui pasirenkamos medžiagos yra medienos pjūvenos, arba metalo drožlės, tačiau yra daugybė kitų medžiagų kurias galima presuoti į briketus.

2. Medienos pjūvenų, drožlių briketavimas

Populiariausia briketavimo sritis mūsų regione yra medžio drožlių ir pjūvenų briketai. Medienos apdirbimo gamyklose įskaitant tiek lentpjūves, tiek baldų gamyklas susidaro daugybė mažai vertės turinčių atliekų – medžio pjūvenų. Pjūvenų panaudojimas briketavimui yra vertingiausias būdas šias atliekas paversti papildomu įmonės pelnu. Biraus pavidalo pjūvenos tampa rimtu galvosūkiu, nes jos yra jautrios drėgmei ir jas yra sudėdinga tiek sandeliuoti, tiek transportuoti, tiek realizuoti. Vienas populiariausių panaudojimo būdų yra pjūvenų, drožlių, žievės, skiedros briketavimas naudojant hidraulinius presus. Svarbiausia užtikrinti, jog pjūvenos būtų iki 15% drėgnumo. Kodėl verta briketuoti? Suspaustos pjūvenos pasižymi didesniu kaloringumo per tūrį santykiu, yra atsparesnės drėgmei, jas lengviau sandeliuoti, transportuoti ir parduoti. Esminis briketavimo privalumas yra tai, jog ženkliai kyla pjūvenų vertė. Briketų kaina priklauso nuo paklausos, tačiau įprastai svyruoja apie 110€ už paletę kurioje yra apie toną briketų. Dažniausiai hidraulinis presas yra maitinamas nuo sraigtinio šneko kuris pjūvenas paduoda iš bunkerio, tačiau taip pat galima papildomai įrengti specialius dozatorius kurie užtikrina tolygų žaliavos paskirstymą tarp briketų presų. Suspausti briketai yra pakuojami į maišiukus rankomis, arba į pakuotes automatizuotos pakavimo linijos dėka.

3. Kaip užtikrinti briketo svorio ir išmatavimų vienodumą?

Operatoriui nustačius briketo svorį ir gabaritą, preso valdymo el.schema užtikrina briketų vienodumą, esant nedideliems frakcijos svyravimams. Operatoriaus darbo vietoje reikalingos svarstyklės briketų svoriui patikrinti. Briketo gabaritas yra 150mmx60mmx40-105mm. Išmatavimai 150×60 nesikeičia. Ilgio ir svorio korekcija galima nuo 40-105mm ir valdoma iš pulto, keičiant sutankinimo (vertikalaus) cilindro slėgį.

4. Koks reikalingas patalpų plotas?

Briketavimo preso užimamas plotas yra 4m². Presas su pakavimo stalu ir briketų kreipiančiosiomis gali būti patalpintas minimalioje 20m² patalpoje.

5. Kiek reikia aptarnaujančio personalo?

Vienas operatorius gali pakuoti produkciją nuo dviejų dirbančių presų.

6. Ar galima briketuoti skiedrą(chip)?

Ne. Turint skiedrą (sausą) linijoje statomas plaktukinis malūnas, kuris skiedrą permala iki smulkios frakcijos. Turint šlapią skiedrą, geriau permalti prieš džiovinimą, nes smulkią frakciją džiovinti lengviau ir greičiau.

7. Ar nėra per brangu gaminti briketus su žaliavos džiovinimu?

Džiovinimo įranga, kainos atžvilgiu, visoje briketavimo linijoje sudaro didesnę dalį negu preso kaina. Tačiau pats džiovinimo procesas energetiniu atžvilgiu nėra labai brangus, nes šilumos generatoriuje kurui naudojamas tas pats džiovinamas kuras. Priklausomai nuo džiovyklos tipo, džiovyklos gali būti kūrenamos ir gabalinėmis atliekomis ar atraižomis. Energetinis imlumas ir džiovinimo laikas priklauso nuo paduodamos į džiovyklą žaliavos drėgnumo. Dažniausiai naudojamos būgninės džiovyklos.

8. Ar įmanoma gaminti briketus iš medienos žievės?

Yra žinomos dvi įmonės gaminančios briketus iš žievės Latvijoje ir Rusijoje. Briketų iš žievės kaloringumas yra didesnis negu iš pjuvenų.

Norite sužinoti daugiau?

Susisiekti

Informuojame, kad šiame tinklapyje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Sužinoti daugiau.